Wykład dla nauczycieli podczas Finału Konkursu Ojczyzny Polszczyzny 2015!

^A0FEB3CF3EC99F5A3ECDF3BC2AF9793DB09D97C8A1DBD83FFB^pimgpsh_fullsize_distr

Poniższy artykuł pochodzi ze strony Kunkursu Ojczyzny Polszczyzny.

Link: http://www.ojczyznapolszczyzna.pl/index.php/component/content/article?id=172

Autor artykułu: Barbara Porębska

„Finał ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się w dniach 10 -12 grudnia 2015 r. we Wrocławiu, był nie tylko okazją do rywalizacji między 36 uzdolnionymi humanistycznie uczestnikami z całej Polski i ze Lwowa, ale obfitował również w niezwykle ciekawe wydarzenia towarzyszące. Uczniowie oraz ich nauczyciele zostali zakwaterowani w Hotelu im. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim. Codziennie uczestniczyli w przygotowanych specjalnie dla nich wykładach i warsztatach.

Podczas warsztatów żywego słowa, które poprowadził 10 grudnia profesor Krzysztof Grębski z wrocławskiej PWST, uczestnicy dowiedzieli się, jak ważne podczas wystąpień publicznych jest pierwsze wrażenie, a także odpowiednia modulacja głosu i poprawna artykulacja głosek. Inscenizowane scenki ukazywały wpływ mowy ciała na kontakty interpersonalne i stanowiły świetne przygotowanie do części ustnej konkursu. Kolejnym punktem programu był wykład profesora Jana Miodka „O najważniejszych zjawiskach współczesnej polszczyzny”. Wykładowca wyjaśnił etymologię nazw miejscowych: „Wrocław” i „Ostrów Tumski”, a następnie omówił najczęściej występujące we współczesnym języku polskim błędy, a także określił kierunki zmian zachodzących w polszczyźnie.

^CBCA836E31180D2EC08A5B6D7E1521248D2FF4D5C0DF48A3CD^pimgpsh_fullsize_distr

Po raz pierwszy w historii konkursu eliminacje finałowe odbywały się w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie 11 grudnia w sali im. profesora Mikulskiego finaliści przystąpili do części pisemnej. Arkusz konkursowy nosił tytuł „Przysłowia mądrością narodu”. Zawarte w nim zadania zamknięte wielokrotnego wyboru i zadania otwarte krótkiej odpowiedzi zostały sformułowane na podstawie wstępu do „Słownika przysłów” profesor Katarzyny Kłosińskiej, bajki „Woły krnąbrne” Ignacego Krasickiego i wiersza „Święty Kazimierz” Kazimiery Iłłakowiczówny. Tradycyjnie już jedno z poleceń dotyczyło korekty błędów językowych. Uczestnicy pisali ponadto opowiadanie, którego puentą miało być znane polskie przysłowie: „Nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Spośród opowiadań na szczególne wyróżnienie zasługuje praca laureatki I miejsca, Martyny Rychter ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Wałbrzychu. Jurorzy docenili nie tylko oryginalną koncepcję pracy, polegającą na eksperymentowaniu z konwencją baśni, ale również lekkość stylu i urodę językową opowiadania o królestwie Antykonii.

Podczas trwania części pisemnej konkursu nauczyciele wysłuchali wykładu „Słowiańskie ABC”, wygłoszonego przez popularyzatora kultury słowiańskiej, Piotra Kudryckiego. Prelegent przybliżył słuchaczom fascynujące, ale mało znane informacje dotyczące mitologii Słowian. Wykopaliska i badania genetyczne świadczą o tym, że Słowianie mieszkali nad Wisłą, Odrą i Łabą od zamierzchłych czasów. Elementy słowiańskiej mitologii zostały wykorzystane w „Wiedźminie” A. Sapkowskiego, a dzięki grze komputerowej o takim samym tytule usłyszał o niej cały świat. Do dziś intryguje też badaczy zagadnienie istnienia słowiańskiego alfabetu runicznego.

Ciekawym punktem programu było niewątpliwie zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, udekorowanego świątecznie Rynku, połączone z quizami na temat architektury i historii miasta. Finalistom bardzo podobało się także poszukiwanie wrocławskich krasnali. Uczniowie mieli również tego dnia możliwość doskonalenia swoich umiejętności pisarskich podczas prowadzonych przez Dorotę Bałuszyńską-Srebro warsztatów zatytułowanych „Całkiem nowe opowieści, czyli co wiemy o wierzeniach naszych przodków”. Opiekunowie udali się natomiast na wykład profesora Marka Dyżewskiego „Humanistyczny sens symfonii Beethovena”, będący świetnym wstępem do odbioru koncertu symfonicznego „Słowik i skrzypce” w Narodowym Forum Muzyki. Dostarczył on uczestnikom i ich nauczycielom niezapomnianych wrażeń. Orkiestra pod batutą Benjamina Schwartza oraz skrzypek Hennig Kraggerud wykonali VI Symfonię F-dur „Pastoralną” Beethovena, Koncert skrzypcowy a-moll Bacha i „Pieśń słowika” Strawińskiego. Dużą niespodzianką dla publiczności było zaprezentowanie przez Henniga Kraggruda jego własnej kompozycji – „Evening Concerto”.

^680AC21D98D02AB284D98DE9C648A94AE562385EDF0F4838E0^pimgpsh_fullsize_distr

Najbardziej emocjonujący był ostatni dzień konkursu, bowiem finaliści występowali przed jury, którego przewodniczącym był profesor Jan Miodek. Zadaniem uczniów było stworzenie opowiadania kończącego się wylosowanym przysłowiem. Zgromadzeni wysłuchali wypowiedzi, których puentami były znane przysłowia, takie jak: „Nie mów hop, póki nie przeskoczysz” czy „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”, ale również te mniej znane: „Dobrym sprzyjaj, a złych mijaj” albo „Kto hardy, jada chleb twardy”. Wyróżnionej grupie finalistów udało się zaciekawić odbiorców niebanalną treścią opowiadań, umiejętnie budowanym napięciem i swobodnym posługiwaniem się różnymi konwencjami literackimi. Najlepsze opowiadania zawierały inspiracje zaczerpnięte z baśni, literatury fantasy, kronik historycznych. Laureatka I miejsca, Martyna Rychter rozbawiła słuchaczy utrzymaną w konwencji antybaśni (vide „Shrek”) opowieścią o wysportowanym rycerzu, który uratował księżniczkę z opresji. Uczestniczka świadomie stworzyła pastisz baśni zakończony przysłowiem: „Niewdzięczny za dobro złem płaci”.

Wykład wieńczący finał Konkursu Ojczyzny Polszczyzny dla szkół podstawowych: „Limericks, czyli nieodparty urok nonsensu” wygłosiła dr hab. Maria Tarnogórska. Autorka książki ”Genus ludens. Limeryki w polskiej kulturze literackiej” w barwny, dowcipny sposób omówiła cechy i historię gatunku, który – choć na wskroś angielski, niczym gra w krykieta czy popołudniowa herbata – to od XX wieku na dobre zadomowił się w polskiej kulturze. Wykład ilustrowała prezentacja zawierająca teksty limeryków od tych najstarszych, autorstwa twórcy gatunku, Edwarda Leara, aż po te tworzone przez Wisławę Szymborską i Stanisława Barańczaka. Po wykładzie odbył się błyskawiczny konkurs na dokończenie limeryku, w którym młodzi autorzy wykazali się pomysłowością i absurdalnym poczuciem humoru, w niczym nie ustępującym angielskiemu. Po pełnym napięcia oczekiwaniu jury w składzie: profesor Jan Miodek –przewodniczący, dr Gabriela Dragun, mgr Jolanta Góreczna, dr Tadeusz Patrzałek, dr Marek Pustowaruk, mgr Jerzy Tarnacki ogłosiło werdykt:

I miejsce – Martyna Rychter z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Wałbrzychu
II miejsce – Marianna Ceglarek ze Szkoły Podstawowej nr 64 we Wrocławiu
III miejsce – Hanna Godlewska ze Szkoły Podstawowej nr 68 we Wrocławiu

Wyróżnione osoby to:
Magdalena Gonera ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Łodzi
Bartosz Tuliński ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej
Dominika Grzesikowska ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Krakowie
Weronika Kyrcz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Oleśnicy
Helena Kurnicka z Polskiej Szkoły Średniej nr 10 we Lwowie

Organizatorką tej edycji konkursu była Agata Wodzińska, doradca metodyczny w Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i polonistka w Szkole Podstawowej nr 107, konferansjerkę prowadziła Anna Molasy, polonistka w Gimnazjum Sióstr Urszulanek oraz uczennice tej szkoły. Nad organizacją całości czuwała Elżbieta Kielman – prezes Stowarzyszenia Ojczyzny Polszczyzny. Chcąc przybliżyć skalę przedsięwzięcia, jakim jest Konkurs Ojczyzny Polszczyzny, należy przytoczyć kilka danych statystycznych. W I etapie konkursu wzięło udział 2688 uczniów z 245 szkół zarejestrowanych za pośrednictwem 34 ośrodków metodycznych w całej Polsce i we Lwowie. Do części pisemnej w II etapie przystąpiło 911 uczestników, a do części ustnej – 382. Należy dodać, że najliczniej reprezentowane było województwo dolnośląskie, bowiem konkurs został tam zorganizowany aż przez 10 ośrodków metodycznych. Tylko we Wrocławiu w części pisemnej II etapu uczestniczyło 161 uczniów, a w części ustnej – 39.

Barbara Porębska, Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny”.

Sponsorem trzech głównych nagród w Konkursie był właściciel wydawnictwa Slovianskie Slovo i prezes Zrzeszenia Słowian – Piotr Kudrycki.

^E36F12F1EC20FFD5D84704CB4BBF16779D5065BCD9FA983AC2^pimgpsh_fullsize_distr

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>