Konkurs na słowiańską bajkę mitologiczną rozstrzygnięty. W Tarnowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

img_1128

4 grudnia 2015 roku w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie miało miejsce uroczyste rozdanie nagród  w ramach pierwszej edycji Konkursu Literackiego na Opowiadanie Fantasy Osadzone w Świecie Mitologii Słowiańskiej.

Konkurs skierowany był do pisarzy młodych w wieku do 21 lat. Organizatorami konkursu były: Wydawnictwo Ambaje, Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Pałac Młodzieży w Tarnowie oraz wydawnictwo Slovianskie Slovo – poświęcone publikacjom z zakresu mitologii i wierzeń starożytnych Słowian. Przewodniczącym Jury był Czesław Białczyński – pisarz, scenarzysta, autor wielu publikacji, takich jak „Stworze i Zdusze” oraz „Księga Tura” i „Księga Ruty” – pierwszego w dziejach całościowego opracowania Mitologii Słowian.

 

Jury oceniło poziom opowiadań jako bardzo wysoki. W utworach młodych pisarzy ożył świat dawnych słowiańskich bogów i uosobionej przyrody. Udało się zainteresować młodzież postaciami słowiańskich bogów, bogunów i boginek.

 

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce Adrianna Kawula

II miejsce Daniel Kajmowicz

III miejsce Ewa Zwolińska i Aleksandra Małek

 

Wyróżnienia:

Natalia Kwaśniak i Małgorzata Lasota.

 

Towarzyszyła nam też wystawa prac plastycznych młodzieży inspirowanych Mitologią Słowian.

 

Po uroczystym wręczeniu nagród odbyło się spotkanie z Czesławem Białczyńskim, który opowiedział młodym pisarzom o swojej pracy i odkryciach dokonanych w czasie wieloletnich poszukiwań naszej słowiańskiej przeszłości.

 

Sponsorem nagród był Piotr Kudrycki  – właściciel wydawnictwa Slovianskie Slovo i prezes Zrzeszenia Słowian, który przyznał także dwa dodatkowe wyróżnienia – dla Ewy Zwolińskiej i Małgorzaty Lasoty – publikacje w kwartalniku Słowianić. Opowiedział on także uczestnikom o rezultatach ostatnich badań nad pochodzeniem znaków runicznych.

 

Fotorelacja:

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>