Relacja ze spotkania z Jerzym Przybyłem w Muzeum Miejskim w Żywcu

IMG_2794

Dzień 29 czerwca 2016 okazał się małym-wielkim świętem odradzającego się słowiańskiego Ducha.

Spotkanie, które miało na celu przybliżyć mieszkańcom Żywca postać oraz dorobek artystyczny Jerzego Przybyła, mitologię słowiańską oraz nordycką, a także bogactwo naszej kultury i dziejów odbyło się w Muzeum Miejskim w Żywcu, w sali poświęconej między innymi regionalnej tradycji Dziadów Żywieckich. Sam wybór tej sali nie był wcale przypadkiem, a całkowicie świadomym uhonorowaniem Mistrza przez kierownictwo muzeum. Jerzy Przybył poświęcił bowiem wiele swoich obrazów tematowi Żywieckich Godów, Jukacom oraz Dziadom, wnikliwie badał i rozmyślał nad pochodzeniem owego zwyczaju.

IMG_2836

Specjalne podziękowania należą się pani kierownik Działu Etnografii muzeum – pani Barbarze Rosiek, która zdumiała nas, zachwyciła i rozczuliła sposobem przyjęcia nas – a właściwie ugoszczenia – w będącym pod jej opieką miejscu. Ubrana w piękną, słowiańską suknię, stanęła przed mikrofonem i – zanim oddała głos Jerzemu Przybyłowi – śpiewnym głosem wyrecytowała tekst pieśni „Modlitwa Słowiańska” autorstwa Sati Sauri:

Ziemio, ma Ziemio, Matko wszelkiego stworzenia
Odkryj przed nami historię swego istnienia

Nieś ją, wietrze, nieś wszystkim ludziom
Niech ich serca wreszcie się zbudzą

Ziemio, ma Ziemio, praojcowie nasi tu żyli
W zgodzie z przyrodą, rytmem słońca i księżyca żyli

W gwiezdne noce z ogniem tańczyli
Mądrość bogów Słowian dzierżyli

Ziemio, ma Ziemio, krew moja z twoją się splata
Płynie, wciąż płynie, od źródła po krańce świata

Nieś mnie, Ziemio, nieś poprzez życie
Znacz mi drogę serca swego biciem

Ziemio, ma Ziemio, Matko wszelkiego stworzenia

IMG_2834

Pani Barbara Rosiek, Kierownik Działu Etnografii w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Dla nas i wszystkich biorących udział w spotkaniu pani Barbara przygotowała też wspaniały poczęstunek, zdrowe jabłuszka i własnoręcznie robione miodowo-jaglane łakocie. Za smak których dziękujemy podwójnie, potrójnie… albo ile kto zjadł tych słodyczy!

IMG_2833

Również sam Mistrz Jerzy Przybył, a także wielu gości pojawiło się na spotkaniu w pięknych, słowiańskich bądź ludowych strojach. Tak jakby ten dzień od początku zapisany był gdzieś w Materii Świata jako nasze święto.

IMG_2852

Żywia – bogini szczególnie czczona w Żywcu.

Gośćmi specjalnymi byli tego dnia córka artysty oraz jego wnuk, na co dzień mieszkający w Szwecji.

IMG_2808

Gość specjalny – córka Jerzego Przybyła.

Pierwszym etapem spotkania była prezentacja połączona z wykładem Jerzego Przybyła. Artysta, opowiadając o swoich obrazach, opowiadał i tłumaczył niektóre mity tradycji słowiańskiej oraz skandynawskiej, wyjaśniał symbolikę, jaką zawarł w swoich dziełach.

IMG_2840

Zwrócił się także do młodych ludzi, by decydując się na dalszą drogę życia zawodowego zawsze podążali za głosem swojego serca. Sam opisał swoje młodzieńcze, studenckie, jak też i późniejsze zmagania na własnej drodze, z dumą i zadowoleniem może jednak dziś stwierdzić, że czuje, że wybory przez niego dokonane, samozaparcie i wierność swoim ideałom nie wyprowadziły go na manowce.

IMG_2841

Jerzy Przybył – na filmie nagranym przez Telewizję Katowice.

Po wykładzie Jerzego, głos zabrał prezes Zrzeszenia Słowian – Piotr Kudrycki, który nakreślił zebranym stan wiedzy oraz stan badań nad Słowiańszczyzną, opowiedział o odkryciach, które rewidują dziewiętnastowieczną naukę niemiecką, opisującą Słowian jako dzikusów z prypeckich bagien. Wskazał także na problem związany z zaniedbywaniem logiki w rozwiązywaniu zagadnień historyczno-dziejowych, co często przejawia się tworzeniem nieskładnych i w niczym nie mających pokrycia teorii.

IMG_2857

Piotr Kudrycki, obecny prezes Zrzeszenia Słowian.

Po części wykładowej nadszedł czas na pytania oraz rozmowy.

IMG_2860

Całe spotkanie trwało ponad trzy godziny, a i tak nie wyczerpało wszystkich tematów, które kończyliśmy w ogródku pobliskiej kawiarni, popijając jakże mało słowiańską i jakże niepotrzebną na noc, ale za to jakże smakowitą kawę.

IMG_2787

Jukace – stroje ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu.

 

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>