Pierwszy Walny Zjazd Zrzeszenia Słowian

img_3402

 

17.09.2016 w siedzibie Zrzeszenia Słowian – Przybyłówce – odbył się pierwszy Zwyczajny Walny Zjazd Zrzeszenia Słowian. Przybyło do nas 25 osób, kilka, jako że nie mogły być wśród nas osobiście, przysłało pełnomocnictwa.

 

Po raz pierwszy spotkaliśmy się w sali, która przebudowywana jest z integralnej z domem stodoły w salę, mogącą służyć jako miejsce spotkań, warsztatów, niewielkich koncertów i biesiad.

 

Niektórzy przyjechali już w piątek, 16.09. Wspólnie kończyliśmy przygotowania do Zjazdu. Jeszcze bowiem w piątek trwała wstępna przebudowa – wycięte zostało okno, jedną ze ścian ociepliliśmy, zrobiliśmy stół, złożyliśmy ławę do siedzenia, z kostek słomy powstało naprawdę wygodne siedzisko; było wielkie odkurzanie, zamiatanie, mycie i układanie. Ze względu na brak nowoczesnej instalacji wodno-kanalizacyjnej najważniejszym wyzwaniem była budowa zewnętrznego wychodka. Wielkie dzięki dla Was za wykopanie potrzebnej w tym celu dziury w opornym, gliniasto-skalnym podłożu, za zbicie całej konstrukcji i przeniesienie jej na miejsce. Ta niepozorna budowla decyduje tak naprawdę o możliwości podejmowania w Przybyłówce większej liczby gości.

 

W piątek wieczorem wybraliśmy się na naukę tańca górali żywieckich, gdzie uczyliśmy się podstawowych kroków, w tym podstawy tworzenia korowodu. Po tańcach wróciliśmy do pracy, a towarzyszył nam „chory księżyc” czyli niezwykłe i rzadkie zjawisko półzaćmienia księżyca będącego w pełni. Po skończonej pracy, ciemną nocą, pojechaliśmy wykąpać się w górskim strumieniu. Tak, mowa o nocnej kąpieli w zimnym strumieniu we wrześniu.

 

Następnego dnia, 17.09.2016, po śniadaniu, zaczęliśmy obrady. Tak właśnie, w magicznym czasie drugiego dnia wrześniowej pełni wchodziliśmy w Erę Wodnika – omawiając kierunki działania, przyglądając się naszym potencjałom, zdolnościom i możliwościom. Zrzeszenie Słowian tworzą pisarze, inżynierowie, muzycy, graficy, fotografowie, ekonomiści, językowcy, osoby z doświadczeniem w zarządzaniu i planowaniu imprez, jest prawnik, lekarz, architekt, są osoby zajmujące się budownictwem oraz pracą w drewnie, są wreszcie rodzice, pragnący tworzyć piękną, zdrową rzeczywistość dla swoich dzieci. Wszystkich nas połączyło pragnienie działania na rzecz odrodzenia słowiańskiego Ducha w naszym wspaniałym słowiańskim kraju, naszej ukochanej Lechii, w której żaden „Po-Lach mały”, ale ukorzenieni na gruncie własnej kultury Lechici dbać będą o codzienny dobry byt i dobrą przyszłość dla siebie, swoich rodzin, rodów i narodu.

 

 

Jako najważniejsze cele do realizacji na Pierwszym Wiecu Zrzeszenia Słowian przyjęto jednomyślnie:

 1. Wystąpienie do odpowiednich władz Polski o objęcie ścisłą opieką archeologiczną i konserwatorską zabytkowych starożytnych rzeźb kultu Wiary Przyrodzonej na Ślęży.
 1. Posadowienia na Ślęży stałego, granitowego, obrzędowego posągu Świętowita – świętego symbolu Rodzimowierców Polski i innych krajów słowiańskich, będącego naturalnej wielkości repliką Światowida Zbruczańskiego.
 1. Zwrócenie się z oficjalnym żądaniem do władz Polski umożliwienia Rodzimowiercom uprawiania obrzędów ich Wiary Przyrodzonej Słowiańskiej na szczycie Ślęży.
 1. Odrodzenie Rzeczpospolitej w nawiązaniu do tradycji Lechickiej, z nową flagą i hymnem oraz godłem – Rzeczpospolitej Wolnych Polaków. Rozważono wstępnie opracowanie wzoru flagi, godła i hymnu opartego na frazie utworu Pełnia zespołu Vołosi.
 1. Dążenie do odrodzenia międzysłowiańskich więzi społecznych i państwowych oraz odrodzenie tradycji, kultury i obrzędowości starożytnych Słowian w nawiązaniu do Wielkiej Harii, Wenedii, Sarmacji, Scytii i Wielkiej Lechii.
 1. Dążenie do odzyskania i ustanowienia na nowo na świętych wzgórzach i miejscach kultu Wiary Przyrodzonej Słowian w Polsce obiektów kultowych i odrodzenia obrzędów Rodzimowierstwa w tych miejscach.
 1. Dążenie do wznowienia wydawania czasopisma „Słowianić”.
 1. Apel w sprawie objęcia przez Polskę szczególną opieką ochrony przyrody, konserwacji i pielęgnacji biologicznej świętych starych drzew – jako obiektów Kultu Wiary Przyrodzonej Słowiańskiej.
 1. Pomoc Członkom ZS w formie fizycznej lub listownej (na przykład poprzez listy polecające skierowane do odpowiednich organów) w dostępie do potencjalnie kluczowych dla dziejów Słowian i słowiańskiej duchowości miejsc.
 1. Dążenie do uznania wiary przyrodzonej jako związku wyznaniowego (po przekroczeniu liczby członków ZS w ilości 150 osób).
 1. Podjęcie współpracy z Fundacją Terra Teraz Radzimowice w sprawie budowy słowiańskiego, ekologicznego cmentarza przeznaczonego dla wyznawców rodzimej duchowości.
 1. Jako działalność własna oraz we współpracy z Fundacją Terra Teraz Radzimowice – podjęcie prac nad publikacjami i przedsięwzięciami mającymi na celu wspieranie rozwoju dzieci w rodzimym słowiańskim duchu.

 

Obrady były długie i bardzo owocne. Rozważyliśmy wiele spraw wielkiej wagi dla odradzającej się społeczności słowiańskiej, a towarzysząca nam energia wspólnego wiecu rozbudziła wolę działania i radość tworzenia. Towarzyszące nam dzieci i kot, zdający się brać udział w obradach, dopełniały przestrzeń, w której – jak za dawnych czasów, każdy – młody i starszy – ma swoje miejsce w plemiennym kręgu, uzupełnianym przez inne istoty żyjące w pieczy Matki Ziemi.

 

W samym środku sali obrad stanął Świętowit, u jego stóp złożyliśmy dożynkowe plony – dary Matki Ziemi dla nas, nasz dar wdzięczności dla Niej. Wiedza promieniująca z naszych bogów i przodków wlała w nasze serca, umysły i dusze mądrość w podejmowaniu uchwał, kierunków działań, a także w łączeniu ludzi we wspólnych celach. Każdy wręcz namacalnie poczuł tę Jednię. Wspaniały wyraz przyjęło to podczas przygotowania pierwszego w Nowej Erze posiłku, w spontanicznym graniu i tańcu. Wspólna zabawa wywołała w muzykach nieopisaną falę twórczą, wyrażoną w niesamowitych dźwiękach, które uniosły wszystkich. Wielu dołączało do grających, biorąc w ręce co się tylko dało: piszczałki, grzechotki, bębny, drumle, a nawet dynię. Podłoga falowała pod tańczącymi stopami. Taki stan towarzyszył niektórym do rana.

 

Wszystkim biorącym udział w spotkaniu i obradach, a także wszystkim, którzy byli z nami sercem i wspierającą myślą dziękujemy z głębi duszy. Wspaniale jest przeżyć takie chwile Wspólnoty, poczuć to, co dawniej towarzyszyło Słowianom na co dzień, obudzić to Tu i Teraz.

 

Zdjęcia ze Zjazdu na stronie Siedziby Zrzeszenia Słowian: WSPOMNIENIA W OBRAZACH

 

.

.

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>