W obronie tych najbliższych…

d1

(Jeden z dębów, któremu grozi wycinka)

Karol, nasz przyjaciel ze Zrzeszenia Słowian, w poruszającym mailu opisał swoje starania o piękne stare drzewa, trójkę drzewnych braci. Pierwszy mail przyszedł w niedzielę, 26.02.2017, późnym popołudniem:

„U mnie za oknem chcą wyciąć 3 dęby wielkie jak świat.
Jeden ma obwód pnia 303 cm, drugi obwód 363 cm, trzeci obwód 270 cm.
Korony tych drzew to coś wspaniałego.
Dęby rosną na granicy naszego osiedla i sąsiedniej działki – paska ziemi.

A właścicielka tego paseczka ziemi twierdzi że dęby są tylko na jej stronie i jutro – 27 lutego wycina je…
O tym wszystkim dowiedzieliśmy się z żoną w piątek po 17… przypadkiem kiedy pojawiła się ekipa i zaczęła oglądać te drzewa.

Zdążyliśmy wczoraj pomierzyć drzewa i dziś zdobyć podpisy wielu mieszkańców naszego bloku i bloków okolicznych, żeby sprawę przedłożyć burmistrzowi i staroście w poniedziałek z samego rana, a dęby wpisać na listę pomników przyrody, ale sprawa wydaje się być przegrana w świetle obowiązujących przepisów – jeśli kobieta tak jak zapowiedziała zetnie dęby w poniedziałek rano.

Tylu błagających kobietę ludzi nic nie wskórało, takie upokorzenie.
Jutro będziemy wzywać policję żeby zablokować wycinkę do czasu wyjaśnienia własności dębów, ale kobieta twierdzi że była w urzędzie gminy i tam jej powiedzieli, że dęby są tylko jej. A rzeczywistość co innego, bo dęby wielkie, rozrośnięte i szerokie w pniach rosną na obydwu działkach…

Walczymy póki można, jeszcze jutro z rana będziemy telefonowali do Dyrekcji Ochrony Środowiska (właśnie tam wysyłam maila, wstępnie) żeby rozpocząć jakąś procedurę uznania dębów za pomniki przyrody, ale czasu już praktycznie nie ma.

Załączam zdjęcia ku pamięci z lata kiedy widać korony w pełni i obecnie z zimy. Być może już w poniedziałek ich nie będzie…”

Kolejny mail przyszedł półtorej godziny później:

„Jutro się chyba opleciemy z kilkoma mieszkańcami żeby bronić ale to trzy drzewa a nie jedno…”

Następny po kolejnych dwóch godzinach:

„Udało nam się dziś porozmawiać z władzami miasta na lokalnym koncercie dobroczynnym, wręczyliśmy im petycję, prawie sto podpisów okolicznych mieszkańców. Obiecali nam, że w poniedziałek straż miejska ma od 7 rano być na miejscu i ewentualnie wstrzymać wycinkę do wyjaśnienia spornego stanu posiadania. Mają się także pojawić geodeci, oby to było już we wtorek… Mamy nadzieję że to powstrzyma akcję do 1 marca, a wtedy będziemy mieli pół roku na kolejne działania, może nawet zmienią ustawę…
(…)
Jutro od 5 rano będziemy tam już czatować.”

d2

(Trudno sobie wyobrazić, że tej pięknej Istoty mogłoby zabraknąć!)

Publikujemy te wiadomości od naszego kolegi, ponieważ w całym tym szaleństwie, które obecnie ma miejsce, zasłużył on w naszych oczach na miano bohatera. Kilka dni temu, podczas podróży, widzieliśmy wielkie, ścięte już niestety drzewo z tabliczką „pomnik przyrody”. Ludzie zamienili się w jakieś nieokiełznane, bezwzględne, żądne mordu potwory. Drzewa giną masowo, zwłaszcza te najpiękniejsze, najstarsze, najgłębiej zakorzenione w naszej rodzimej ziemi, przekazujące nam najwięcej jej właściwości. Gdy one giną, wraz z nimi ginie słowiański duch. Wiele wskazuje na to, że jest to główny powód i cel tej masowej zagłady. W tym świecie, w którym hordy otumanionych, bezdusznych, krótkowzrocznych, chwilowych beneficjentów niewolniczego systemu rzuciły się z piłami na cichych drzewnych braci, dokonując tego barbarzyństwa zgodnie z literą bandyckiego prawa, w tym świecie łatwo wpaść w rozpacz i poczucie bezsilności. Nie dowierzamy już nawet, że jakąś siłę mają protesty i petycje. Dlatego nie wahamy się nazwać bohaterem każdego człowieka, który otrząsnął się z bezwładu i stanął w obronie tych, którzy przed zarazą ludzkiej niegodziwości sami nie są się w stanie obronić.

Mamy nadzieję, że te piękne, drzewne istoty przeżyją dzięki Tobie, Karolu, dzięki Twoim bliskim i dobrym duszom z sąsiedztwa. Lecz jakkolwiek by się ta sprawa nie skończyła – one już zdążyły przekazać Ziemi-Matce i Ojcu-Niebu, że stu ludzi się o nie starało, że są na świecie tacy, którzy są przyjaciółmi, którzy swoją postawą reprezentują Życie.

d4

(Piękny, wielki, zadbany. Komu i w czym przeszkadza?)

Czytałam kiedyś opowieść o człowieku, który wrzucał z powrotem do morza rozgwiazdy wyrzucone przez fale na piasek. Było ich bardzo dużo, nielicznym więc tylko udało się pomóc. Inny mężczyzna, który z politowaniem obserwował całą sytuację, zarzucił temu schylającemu się wciąż po nową rozgwiazdę człowiekowi, że jego działanie właściwie nie ma znaczenia. Człowiek ów, wrzucając kolejną rozgwiazdę do wody, miał odpowiedzieć – „Dla tej – ma.”

Kiedy przytłacza nas rozmiar dotykającej naszej ukochanej przyrody katastrofy, tego masowego mordu – holokaustu drzew i rodzimego krajobrazu, warto przypomnieć sobie opowieść o człowieku, który nie dał się zniechęcić dlatego, że jego zakres możliwości pomocy był ograniczony. Może tym, którzy tę rzeź zaplanowali, chodzi właśnie o to, żeby nas obezwładnić zniechęceniem i znieczulić?

Tam za Twoim oknem stoją Twoi drzewni przyjaciele. Zaopiekuj się nimi, zainteresuj, czy na pewno nic im nie grozi. Tyle każdy z nas może zrobić. A jeśli zrobi tak każdy z nas, może się okazać, że wspólnie uratujemy całkiem sporo drzew. A dla każdego z nich będzie to miało znaczenie.

Joanna

P.S. Karolu – powiadamiaj nas o dalszym przebiegu sprawy (pod tym wpisem).

d5

(To dzięki nim osiedle wygląda dobrze.)

.

PANIE BUCZKU, BORZE

Panie Buczku Ścięty,

Borze przez ludzi zraniony,

Z nasion naszej miłości

Powstań odrodzony!

Tyle Twych córek i synów

Żywicą z ran ciętych broczy…

Co nas tak mogło opętać,

Serce i rozum zamroczyć?

Głęboko w sobie przecież

Czujemy to powiązanie:

Poszycie słowiańskiej duszy

Z Twoich korzeni jest tkane!

Ty mną, ja jestem Tobą, Borze,

W wielości jesteśmy Jednością

Wracam do ciebie-siebie gdy wracasz…

A rany się sklepią Miłością.

.

_____________________________________________________

.

Dostaliśmy też taką piękną wiadomość od Sebastiana:

„W grudniu udało nam się jako stowarzyszeniu zachować przy życiu 66 brzóz na prywatnej działce. Dodam że łatwo nie było… właściciel  jak ten wyżej, twierdził że się wpier…my w jego sprawy. W końcu coś zgodził się zostawić po długiej i burzliwej „rozmowie” w obecności przedstawiciela gminy. Jest już oficjalna decyzja w tej sprawie. Ale jak mówię, to typowy „bracz” (co żyje tylko po to by brać), 250 innych młodszych drzew pójdzie pod piłę. Mam nadzieję że teraz pod wpływem nowej ustawy nie zniszczy i tego co ma zostawić.
Wczoraj sadziłem u siebie kolejne dąbki i kępę grabów uratowanych przed wycinką na przydrożu. Mam na oku jeszcze kilkadziesiąt lip z samosiewu na ugorze. Dobrze się przyjmują po przesadzeniu. Dwa lata temu z kolegą pszczelarzem przesadziliśmy ze trzydzieści sztuk. Tam gdzie rosły, na ugorze, prędzej czy później czeka je wycinka.”

„W Lasach Państwowych niestety też pojawiła się niezdrowa tendencja. Właśnie masowo wycinają podszyt na wielu powierzchniach. To oznacza prawie całkowity zanik miejsc do gniazdowania dla ptaków. O innych konsekwencjach nie wspomnę. Myślę że to są odgórne decyzje. W LP zawsze tak jest. Tylko do tej pory zwykle były to dość mądre zalecenia. Teraz zaczyna być inaczej. Lasy Państwowe odchodzą niestety od ekologizacji gospodarki leśnej i widać to gołym okiem. Wystarczy trochę wyobraźni i wrażliwości. Wcale nie trzeba być naukowcem żeby to dostrzec. 🙁 „

Zamiast wycinania przesadzanie. Agencja Fotograficzna Światowid, 1933.

(Zdjęcie z 1933 roku, Agencja Fotograficzna „Światowid” – zamiast wycinania – przesadzanie. I krąg-wspólnota ludzi. Tacy mogliby i góry przenosić.)

Jedna osoba skomentowała “W obronie tych najbliższych…

  1. Elżbieta Malińska mówi :

    Włączam się w akcję zachowania piękna naszej Matki Ziemi z wszystkimi Jej cudami. Ubolewam nad minimalizmem ubogich duchem, sercem czy krótkowzrocznością. Czy „po nas tylko pustynia”?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>